«Ռազմինֆո» մասնագիտացված կայքի համակարգող Կարեն Վրթանեսյանն այսօր «Կորսված հաղթանակ. դավաճանությո՞ւն, թե՞ անգրագիտություն» խորագրով համաժողովի շրջանակներում անդրադառնալով Արցախի 44-օրյա պատերազմին, նշեց, որ ՀՀ իշխանական քարոզչությունը և իշխանությունների գրպանում ծվարած քաղաքական-հասարակական խմբերը պնդում են, որ պատերազմն ու պարտությունն անխուսափելի էին, ինչի համար էլ տարբեր հիմնավորումներ են բերում, դրանից մեկը, իբր, 30 տարվա թալանն է։
Պատերազմի սկիզբը կանխորոշվա՞ծ էր, այս հարցի վերաբերյալ Կարեն Վրթանեսյանն ունի իր կարծիքը, վստահ է, որ 2018 թվականի ապրիլ-մայիսին Հայաստանի դեմ պատերազմ սկսելու այդպիսի որոշում չկար։ Թեև Ադրբեջանը միշտ պատրաստվել է պատերազմի, դրա մասին խոսել են այն ժամանակ, երբ ՀՀ-ում նախկին իշխանություններն ասում էին, թե պատերազմ չի լինելու։ Այլ հարց էր, կգնա՞ր այդ քայլին, թե՞ ոչ, սա էլ կախված էր Հայաստանից ու միջազգային իրադրությունից։