«Հասարակության գիտակից և, հուսով եմ, մեծամասնություն կազմող հատվածի համար ակնհայտ է և հասկանալի, որ հայատյացությունն Ադրբեջանում ոչ մի տեղ չի կորել, և ոչ միայն չի կորել, այլև պատերազմից հետո ավելի մեծ մասշտաբների է հասել, որովհետև նրանք պարտվածի բարդույթից ազատվեցին, և նրանց վարքագիծը շատ ավելի ագրեսիվ դարձավ, ատելության քարոզը շատ ավելի սաստկացավ, ինչը կարող ենք տեսնել և՛ Ադրբեջանի ղեկավարության պաշտոնական՝ արդեն գրոտեսկի հասնող ելույթներում, և՛ իրենց լոբբիստների շրջանակում, և՛ մամուլում, և՛, որպես հետևանք, արտացոլված նաև հասարակական մակարդակում», - «ՀՀ-ին և Արցախին սպառնացող վտանգները և հաղթահարման ուղիները» թեմայով քննարկմանն ընդգծեց Ադրբեջանի հարցերով փորձագետ Անժելա Էլիբեգովան՝ այս պայմաններում անհրաժեշտ համարելով հայ հասարակության՝ զիջողի, վախեցածի և համակերպվողի արմատացող կեցվածքը փոխելը։