ՀՀ-ում բոլոր դեպքերում կա Սահմանադրություն, որը երաշխավորում է խոսքի ազատությունը։ Բնական է, որ ցանկացած իշխանություն փորձում է սահմանափակել խոսքի ազատությունը, բայց այս իշխանությունները պետք է տարբերվեին դրանով։ Այս մասին ԱԺ-ում ԶԼՄ-ների մասին օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու վերաբերյալ նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը։
Վարդևանյանը նշեց, որ այս օրենքի նախագծով իշխանությունները փորձում են պայքարել «ֆեյքերի» դեմ, բայց ոչ թե հենց ֆեյքերի, այլ ԶԼՄ-ների դեմ պայքարելով։
Վարդևանյանը շեշտեց, որ այս իշխանությունները ընդգծված դրական վերաբերմունք ունեն «ֆեյքային» գործունեության նկատմամբ. «Ֆեյքնյուզի դեմ պայքարելու համար նախ պետք է ունենալ մի իշխանություն, որը չի հանդուրժում «արծրունհովհաննիսյան» ճշմարտությունը, բայց կարծես իրենք են այդ ամենը գեներացնողները»։
Պատգամավորի խոսքով՝ այսպիսի կարգավորումները Սահմանադրության համաչափության, որոշակիության և խոսքի ազատության վերաբերյալ սկզբունքի առումով հսկայական կոնֆլիկտի մեջ են գտնվում։