Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ քաղաքական կամքի պարագայում հնարավոր է տարածաշրջանում փոխել առկա իրավիճակը՝ հասնելով իրական կայունության ու խաղաղության: Փաշինյանը նման կարծիք է հայտնել ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում՝ նշելով, որ ՌԴ-ի ջանքերի շնորհիվ 2020 նոյեմբերի 9-ին հնարավոր եղավ հասնել ռազմական գործողությունների դադարեցմանը Լեռնային Ղարաբաղում:
«ՌԴ-ն և անձամբ Վլադիմիր Պուտինը էական դերակատարում ունեցան 44-օրյա պատերազմի դադարեցման գործում: Նրանք այսօր էլ առանցքային դերակատարում ունեն տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման համար: Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում այդ ջանքերի համար»,-ասաց ՀՀ վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ «մեր տարածաշրջանն այսօր կանգնած է շատ կարևոր փոփոխությունների շեմին, և քաղաքական կամքի դրսևորման պարագայում դրանք կարող են էականորեն փոխվել առկա պատկերը՝ իրական խաղաղություն ու կայունություն ձևավորման համար պայմաններ ստեղծելով»: