Պաշտպանության և անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու Անդրանիկ Քոչարյանի շուրջ ձևավորված քննարկումները վերածվեցին կենցաղային մակարդակի քննարկումների, որովհետև ինքն էությամբ այդպիսինն է և այդպես էր արձագանքում բոլոր հարցերին՝ ընդհատելով, միջամտելով, հեգնանքով: Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սեյրան Օհանյանը:
«Հետաքրքիր էր Անդրանիկ Քոչարյանի պատասխանը իմ հնչեցրած այն հարցին, թե հանձնաժողովը ինչ աշխատանքներ է իրականացրել սահմանին՝ խորհրդարանական վերահսկողության պայմաններում: Թվում էր, թե Քոչարյանի պատասխանը պետք է լինի այն, որ ձևավորել են համապատասխան ծրագիր, արտագնա նիստ են կայացրել, այնինչ նա նշում է, որ կանխարգելիչ միջոցառումներ է իրականացրել Բաղրամյան փողոցում, և երբ ես պնդեցի պատասխանել իմ հարցին, նա սկսեց անդրադառնալ պատմությանը, իմ անցյալին՝ ընդ որում սխալ տվյալներ ներկայացնելով: Քոչարյանը սխալվում է, որ ես 361-րդ գնդում եմ ծառայել: Ես ծառայել եմ Ստեփանակերտում տեղակայված 366-րդ գնդում, ես եղել եմ ոչ թե վաշտի, այլ գումարտակի հրամանատար, և նա սխալվում է, որ այդ զորմամասը մասնակցել է «Կոլցո» օպերացիային: Հակառակը, այդ զորամասը այն տարիներին մեծ աջակցություն է ցուցաբերել Ստեփանակերտի և Արցախի բնակիչներին: Մենք մինչև հիմա բարեկամություն ենք անում այդ զորամասի զինծառայողների հետ, որոնց մեծ մասը ՌԴ ում է ապրում: Այդ զորամասի դուրս բերվելուց հետո մեծ քանակությամբ զրահատեխնիկա է մնացել, որը ՊԲ-ի համալրման հիմք է հանդիսացել»: