ՔՊ-ական պատգամավորը՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հողեր փոխանակելու մասին (video)
ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Վահե Ղալումյանը նշեց, որ ես ասել եմ, որ Տավուշում կան հայկական կողմին պատկանող հողեր, որ գտնվում են Ադրբեջանի հսկողության տակ, եւ կան ադրբեջանական հողեր, որ գտնվում են մեր տիրապետության տակ:
Հարցին, թե հնարավո՞ր է, որն դրանք փոխանակվեն, Ղալումյանը պատասխանեց. «Չեմ բացառում: Ես կարծում եմ, որ կա խնդիր, պետք է նստել, հասկանալ»:
Դիտարկմանը, որ վերջերս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առաջարկել էր, որ հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով ռուս սահմանապահներ տեղակայվեն կամ ՀԱՊԿ-ի զորքեր, Ղալումյանն ասաց. «Մենք ՊԱՀԿ-ի հետ ունենք պայմանագիր, որ սահմանային խնդիրների դեպքում պարտավոր են միջամտել»:
Հարցին, թե Ղազախստանը, Ղրղզստանը կողմ կլինե՞ն զորքեր բերել տեղակայել Հայաստանում՝ հաշվի առնելով իրենց հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ, նա արձագանքեց. «Չգիտեմ»:
ՔՊ-ական պատգամավորը նշեց, որ տեղյակ չէ Տավուշի մարզում ռուս սահմանապահների տեղակայման մասին. «Եթե խաղաղության պետք է հասնել այդ ճանապարհով, ուրեմն պետք է գնալ այդ ճանապարհով: Նախկինում Թուրքիան ու Ադրբեջանը մեզ վրա չէին հարձակվել: Հիմա են հարձակվել, հիմա անհրաժեշտություն կա զորքեր տեղակայելու»: