Ֆրանսիան կոչ է անում Հայաստանին եւ Ադրբեջանին վերսկսել քաղաքական գործընթացները. դեսպան (video)
Ֆրանսիան կոչ է անում Հայաստանին եւ Ադրբեջանին վերսկսել քաղաքական գործընթացները, որոնք պետք է լինեն արդարացի եւ չիրականացվեն ուժի կիրառմամբ կամ որեւէ այլ ազդեցությամբ։ Այս մասին հուլիսի 28-ին Էրեբունու հնագիտական պեղումների ավարտման առիթով հրավիրված մամուլի ասուլիսում ասել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոթը։
«Բնականաբար, մենք մտովի զոհված զինվորների եւ նրանց ընտանիքների հետ ենք։ Մենք նաեւ հասկանում ենք, որ այդ ամենը տեղի է ունենում հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի վատթարացման համատեքստում։ Այդ իրադարձությունները մտահոգություն են առաջացնում Ֆրանսիայում, քանի որ դրանք խախտում են հրադադարի ռեժիմը, ինչի պատճառով անվտանգային իրավիճակը Հայաստանի սահմաններին վատթարանում է։ Այս համատեքստում Ֆրանսիան կոչ է անում վերսկսել քաղաքական գործընթացները Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ, բայց այդ գործընթացը պետք է լինի արդարացի, եւ այն չպետք է իրականացվի ուժի կամ որեւէ այլ ազդեցության ներգործությամբ։ Բնական է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում կան շփումներ Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի միջեւ, որոնք, առաջին հերթին, ուղղված են այն բանին, որպեսզի մենք կարողանանք նպաստել իրավիճակի կայունացմանը»,- ընդգծել է դեսպանը։