«Հայաստանում փոքր կրպակ ունեցողից մինչև մեծ ընկերություն ունեցողները համարվում են գործարարներ». Լիլիթ Մակունց (video)
«Հայաստանում փոքր կրպակ ունեցողից մինչև մեծ ընկերություն ունեցողները համարվում են գործարարներ։ Այն բոլոր դեպքերում, երբ այդ անձինք, անկախ ընկերության և բիզնես գործունեության չափից, հայտ են ներկայացնում քաղաքականությամբ զբաղվել, ՀՀ օրենսդրությունը նախատեսում է կարգավորման եղանակներ։ Օրենսդրությունն այդ մարդկանց ոչ թե արգելում է զբաղվել քաղաքականությամբ, այլ արգելում է դրանց համատեղումը։ Եթե կլինի այնպիսի իրավիճակ, որ այդ համատեղման արգելքի սկզբունքը կխախտվի, ապա ոչ միայն ԱԺ էթիկայի հանձնաժողով գոյություն ունի, այլև Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով, և նման դեպքերում նրանք կզբաղվեն, ընդհուպ՝ մինչև մանդատից զրկում»,-  ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը, անդրադառնալով  «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ցուցակում գործարարների ներառելու հարցին, ինչին ժամանակին ընդդիմադիր Նիկոլ Փաշինյանը միշտ դեմ է եղել և քննադատել է:
Դիտարկմանը, թե՝ նախկինում ընդդիմադիր գործիչ Նիկոլ Փաշինյանը կոշտ քննադատության էր արժանացնում խորհրդարանում գործարարների հայտնվելու հանգամանքը, Լիլիթ Մակունցը հակադարձեց՝ ՀՀ-ում տարբեր արատավոր երևույթներ եղել են, պայմանավորված շատ տարբեր հանգամանքներով, որոնց մասին բոլորը գիտեն։
«Եղել են տարբեր իրավիճակներ, այդ թվում՝ քաղաքական կամքի բացակայության պատճառով կամ ինչ-ինչ կոռուպցիոն նպատակներով, գուցե։ Եթե որևէ բան արգելված չէ, և օրենքով նախատեսում են կարգավորումները, ապա այստեղ որևէ կերպ օրենքից դուրս խոսել չեմ կարող։ Ես համոզված եմ, որ տարբեր ցուցակներում տարբեր ծավալի գործունեություն ծավալող գործարարներ կլինեն, որոնց նույնպես սա վերաբերում է»,- հավելեց Լ. Մակունցը։