Խաչատուրովի չգալը մեր ամենամեծ բաղթողումն է. այդ չգալու մեջ կար առեղծված․ Անդրանիկ Քոչարյան (video)
Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքների ուսումնասիրման քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը գտնվում է առաջին բաժնում, և գաղտնիության ռեժիմից օգտվելու իրավասություն ունեցող ցանկացած մեկը կարող է ծանոթանալ թե՛ զեկույցին, թե՛ զեկույցի հիմքում դրված բոլոր նյութերին, և ձայնագրություններին, որոնք իրենցից էական արժեք են ներկայացնում՝ սկսած այն ժամանակվա քաղաքական ղեկավարների ձայնագրություններից՝ նախագահ, վարչապետ, ԱՀ ՊԲ, ՀՀ ՊՆ զորքերի հրամանատարներ։
Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը՝ նշելով, թե ինքը կցանկանար, որ զեկույցը հրապարակվեր, քանի որ մեծածավալ աշխատանք է կատարվել։
Հարցին՝ Խաչատուրովի չգալով ինչ հարցի պատասխան չեն ստացել, Քոչարյանն արձագանքեց՝ թե այդ ժամանակ Խաչատուրովն ինչ է խոսել Մոսկվայում։
Դիտարկմանը, թե ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն է գնացել հանձնաժողով, Քոչարյանն արձագանքեց, թե նա ասել է՝ այդքան տեղյակ չէ։
Հարցին՝ ի վերջո, Ապրիլյան պատերազմում հաղթե՞լ ենք, թե՞ պարտվել, Քոչարյանն արձագանքեց․
«Սերժ Սարգսյանն ասում է՝ հաղթել է Իլհամ Ալիևին, բայց հաղթանակի արդյունքում ադրբեջանական կողմը ունի 1994-ի զինադադարի պայմանագրի խախտում, դեմարկացման գծի խախտում, և դա՝ հօգուտ Ադրբեջանի, հիմա մենք հաղթե՞լ ենք, թե՞ չէ։ Այն դիրքերում, որոնցում իրականացրել է գործողություններ, այդ դիրքերի առավելությունները պահել է»,-ասաց նա։