Նիկոլ Փաշինյանը խաբե՞լ է Պուտինին՝ Sputnik V-ի մասին իր հայտարարությամբ. մեկնաբանում է Ավանեսյանը (video)
Այս պահին բոլոր պատվաստանյութերին տրվում է օգտագործման թույլտվություն, այսինքն` մենք ունենք իրավական հիմքեր «Спутник V»-ն օգտագործելու. լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե Առողջապահական և աշխատանքի տեսչության դեղերի վարչության նախկին պետը պաշտոնապես հայտարարել է, որ «Спутник V»-ն Հայաստանում գրանցված չէ և դե ֆակտո մեր երկրի ղեկավարը խաբում է Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարին, որբ ասում է, որ դեղը Հայաստանում գրանցված է:
«Օրենքն ունի մի քանի մեխանիզմ, այդ մեխանիզմներից մեկը հանդիսանում է թույլտվությունը, որպեսզի արտակարգ իրավիճակներում պատվաստանյութն օգտագործվի և այդ թույլտվությունը տրված է: Բոլոր պատվաստանյութերը, որոնք կավարտեն կլինիկական հետազոտությունների երրորդ փուլն ինչ-որ մի փուլում ավարտական գրանցման վկայական կստանան»,- մանրամասնեց նա: