«Չի կարելի հանգիստ նայել հայ պաշտոնյաների հնչեցրած նման արտահայտություններին։Գարեգին Նժդեհի գիրքը մենք պետք է ունենանք որպես երկրորդ Աստվածաշունչ մեր սեղանների վրա։ Անպայման յուրաքանչյուր երեխա պետք է դաստիարակվի Գարեգին Նժդեհի գաղափարներով։ Գարեգին Նժդեհը բացառվում է, որ որպես ֆաշիստ ընկալվի։ Ես որպես հայ մարդ արգելում եմ Գարեգին Նժդեհի մասին խոսել ինչ– որ մի ֆաշիստական ակնարկով։ Այդ մարդը կարողացավ մղել, կազմակերպել հայ ժողովրդին ազգային ազատագրական պայքարը և ազատագրել Սյունիքը։ Եթե համապատասխան պայմաններ, աջակցություն, հարմար իրավիճակ լիներ, միգուցե Արցախն ու Նախիջևանն էլ ազատագրվեին, և մենք կունենայինք մեր պատմական տարածքները»,– Հայելի ակումբում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր, վաստակավոր արտիստ, երգչուհի Աննա Մայիլյանը՝ անդրադառնալով ԿԳՄՍ փոխնարար Ժաննա Անդրեասյանի՝ «նժդեհական գաղափարախոսությունը ինքը, ըստ էության, ֆաշիստական գաղափարախոսություն է» մտքին։