Որևէ մեկը չգիտի՝ Նիկոլ Փաշինյանը հերթական ինչպիսի ստորացման է պատրաստ. Էլինար Վարդանյան (video)
Եթե Նիկոլ Փաշինյանը գնում է Մոսկվա, ապա ակնկալվում է, որ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի շարունակությունը պետք է լինի: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում Արդարադատության նախարարության դիմաց ասաց «Այլընտրանքային նախագծեր խմբի» անդամ Էլինար Վարդանյանը:
«Ես կարծում եմ՝ եթե Փաշինյանը գնում է Մոսկվա, ուրեմն՝ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի շարունակությունը պետք է լինի: Եթե Հայաստանի Հանրապետությանը սպասվում է հերթական ստորացումը, ապա մենք իրավունք ունենք իմանալ, թե ինչի շուրջ են լինելու բանակցությունները, և ինչ փաստաթուղթ է ստորագրվելու: Նոյեմբերի 9-ից հետո տեղի ունեցան իրադարձություններ, որոնք նոյեմբերի 9- փաստաթղթի մեջ որևէ ձև արծածված չէին: Դրանք բանակցություններից դուրս պայմանավորվածություններ էինք, որոնք միայն Արցախի, այլ նաև Հայաստանի Հանրապետության համար ոչ նպաստավոր էին: Այսպիսի հարցերը բանավոր պայմանավորվածություններով չեն լուծվում: Մենք չգիտենք՝ ինչ է կատարվում Փաշինյանի գլխում: Ամեն հաջորդ անգամ տեսնում ենք՝ չկշռադատված որոշումներ են լինում: Ես ունեմ մտավախություն, որ Մոսկվայում հանդիպման արդյունքը լինելու է հերթական ոչ կշռադատված և մեզ համար ստորացուցիչ փաստաթուղթը: Մենք այսօր այստեղ հավաքվել ենք, որովհետև իրավունք ունենք իմանալու, թե ինչի շուրջ են ընթանում բանակցությունները և ինչ փաստաթուղթ է պատրաստվում: Եվ այսօրվա բառակույտը, որ Փաշինյանն իր սոցիալական ցանցում հրապարակել էր, խոսում է այն մասին, որ մտահոգությունները տեղին են: Որևէ մեկը չգիտի՝ ինքը հերթական ինչպիսի ստորացման է պատրաստ: Այլ բան այդ մարդուց ակնկալել հնարավոր չէ»,- նշեց Էլինար Վարդանյանը: