Պարգևավճարների վրա այդքան կենտրոնանալը, այդ հարցապնդումները, եթե նպատակ են հետապնդում վերացնել այդ պարգևավճարները, ապա դրանք ոչ մի տեղ տանող ճանապարհ են: Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՊԵԿ նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե 2021 թվականի պետական բյուջեով ՊԵԿ-ի պարգևավճարների ֆոնդը որքան է կազմում:
«Դրա վերաբերյալ բազմիցս բացատրություններ եղել են, դրանք համարժեք վարձատրություն ապահովելուն ուղղված միջոցներ են և պարգևավճարները պետք է լինեն: Ծրագրով նախատեսված է չափը, այս պահին դժվարանում եմ ասել»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
Ճշտմանը, թե որքա՞ն է կազմում ՊԵԿ-ի պարգևավճարների բյուջեն, Հովհաննիսյանը հստակ չկարողացավ նշել․ «Ծանոթացեք ծրագրին, այնտեղ թիվը նշված է»։
Ինչ վերաբերում է բարձրաստիճան պաշտոնյաների պարգևավճարները զինվորի աջակցության հիմնադրամին փոխանցելու հանրային պահանջին, ապա ՊԵԿ նախագահը նկատեց, որ պատերազմական գործողությունների հենց առաջին օրերից ՊԵԿ-ի աշխատակիցները այդ առումով շատ ակտիվ են եղել: