Ալեն Սիմոնյան. կհասնենք մինչև Սամվել Ալեքսանյան (video)
ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը, անդրադառնալով ՀՀԿ-ի հետ կապված ընտրախախտումների, ընտրակաշառքի վերաբերյալ ահազանգերին իրավական ընթացք չտրվելուն, ասել է. ««Նախ, որեւէ մեկը չի կարող ասել, որ դրա հետ կապված գործեր չեն լինի եւ հենց ձեր նշած գործերի հետ կապված մենք քննությունների կանտես չենք լինի: Երկրորդ, կոնկրետ մեկ պաշտոնյայի հետ կապված քրեական գործի շրջանակներում գտնվել է հաշվետվություն եւ դրան ընթացք է տրվել եւ քրեական գործ է հարուցվել: Ի՞նչ ասել է՝ եթե մեկի հետ կապված քրգործ չկա, ինչի՞ մյուսի հետ կապված կա: Մենք չենք կարող մեկը մյուսի հետ համեմատել եւ դրա հիման վրա էն մեկի հետ կապված որեւէ գործողություն չանել»:
Դիտարկմանը, որ օրինակ, նախկինում ՀՀԿ-ական պատգամավոր հայտնի գործարար Սամվել Ալեքսնյանի հետ կապված նման գործեր չկան, Ալեն Սիմոնյանն ասաց. «Որեւէ մեկը ապահովագրված չի: Նույն հաջողությամբ Էդմոն Մարուքյանը ասում էր՝ ինչո՞ւ Գագիկ Խաչատրյանի հետ կապված ոչ մի գործ չկա: Չեք կարող միանգամից բոլորի հետ կապված գործեր լինեն: Դրանք քրեական գործեր են, ժամկետներ ունեն, հիմքերի հիմնավորվածության խնդիր կա: Ես հասկանում եմ, որ բոլորն ուզում են, որ ում անունը երբեւիցե լսել են, նրնց վերաբերյալ հրապարակում է եղել, ուզում են մեկ ժամվա մեջ հրապարակում այրվեն: Ոչ Սամվել Ալեքսանյանը, ոչ որեւէ մեկը, ոչ Ալեն Սիմոնյանը, եթե իրենց հետ լինեն փաստեր, չեն խուսափելու, իսկ գործընթացը շարունակվելու է»: