ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Հակոբ Խաչատուրյանը, անդրադառնալով Մյունխենում Փաշինյան-Ալիեւ հրապարակային բանավեճին, նաեւ ՀՀ վարչապետի հայտարարությանը, որ լուծումը պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Արցախի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդների համար, նա ընդգծեց. «Մյունխենում ընդհանրական հասկացողություններ էին. բնականաբար, այնտեղ հնչեցին մի քանի հասկացողություններ, որոնց մանրամասնությունների պարագայում մենք ունենք անհամաձայնությունների, բայց երբ համաշխարհային ֆորումի մեջ ես բանակցում, բնական է, որ վերջիվերջո, եթե որեւէ լուծման պետք է հանգես, այդ լուծումը պետք է ընդունելի լինի բոլոր կողմերի համար»:
Խաչատուրյանի խոսքով՝ ինչ արդյունք էլ լինի այդ բանակցություններում, այդ բանակցությունները պետք է դրվեն ժողովրդական հանրաքվեի, որպեսզի թե Հայաստանի, թե Արցախի, ենթադրում եմ՝ նաեւ Ադրբեջանի ժողովուրդը տան իրենց «օրհնությունը»: