ՀՀԿ խոսնակ, կուսակցության գործադիր մարմնի անդամ Էդուարդ Շարմազանովի խոսքով՝ 2019 թվականին Արցախի հարցի հետ կապված ձեռքբերումներ կամ առաջընթաց չի եղել:
Ինչպես նշեց` Փաշինյանը 1,5 տարվա ընթացքում չի արտաբերել ամենակարևոր խոսքը, որ Արցախը որևէ կարգավիճակում չպետք է լինի Ադրբեջանի կազմում:
«Եթե Սերժ Սարգսյանը Զագրեբում հստակ նշեց, որ Արցախը չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, ապա, դժբախտաբար, Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը ստանձնած անձնավորությունը չի արտաբերել այդ խոսքը: Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական կնքահայրը կամ ավագ ընկեր Լևոն Տեր-Պետրոսյանը դեռևս 1992 թվականի մարտին իր հարցազրույցներից մեկում հստակ նշել էր, որ ինքը դեմ չի, որ Արցախը՝ որպես ինքնավար հանրապետություն, լինի Ադրբեջանի կազմում: Հիմա ի՞նչն է խանգարում Փաշինյանին, որ նա հակառակը հայտարարի»,- շեշտեց Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա նաև նկատեց, որ Հայաստանի վարչապետը խոսում է Արցախի սուբյեկտայնության բարձրացման մասին, բայց երբ Գյումրիում վարչապետի ներկայությամբ Արցախի նախագահին անվանել են մարզպետ, ոչինչ չի արել: