Մարգարիտ Եսայանը չի հերքում. ՀՀԿ-ն ունեցել է բազմաթիվ «հաճախորդներ» (video)
Ինձ համար հավաստի չէ, որ Նիկոլ Փաշինյանն ու Լևոն Տեր-Պետրոսյանը մինչև օրս իրար հետ կապ չունեն: Այն քաղաքականությունը, որը վարում է Փաշինյանն Արցախի հարցում, «Տեր-Պետրոսյանական» գծի շարունակությունն է: Այս մասին Անժելա Թովմասյանի՝ «Արմնյուզ» ՀԸ հեռարձակվող հեղինակային հաղորդաշարի ժամանակ ասել է նախկին պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը:
Անդրադառնալով ՀՀԿ-ի կողմից տարածած այն հայտարարությանը, թե Սերժ Սարգսյանն ու Նիկոլ Փաշինյանը չեն հանդիպել իրար և իրար հետ ընդհանրապես կապ չունեն, ի՞նչ է փորձում հստակեցնել Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը, Մարգարիտ Եսայանն ասել է, որ այդ հայտարարությունը տարածելն իրենց կուսակցության քաղաքական որոշումն է, որպեսզի բոլոր հնարավոր կասկածները փարատվեն:
Հարցին՝ ինչո՞ւ են այսօր շատերը փորձում իրենց անունը հեռու պահել հանրապետականներից, այդ ի՞նչ է արել ՀՀԿ-ն, Մարգարիտ Եսայանն ասել է, որ կուսակցությունն այսօր չէ, որ հայտնվել է այսպիսի վատ վիճակում, այլ մոտ երկու տարի առաջ, երբ հասարակության մի զանգված դեմ դուրս եկավ ՀՀԿ-ին: Եսայանի խոսքով՝ այնպես չէ, որ միայն ՀՀԿ-ն է վատ վիճակում, այլ բոլոր քաղաքական ուժերը. «Հարց է առաջանում՝ վատ վիճակում հայտնված քաղաքական ուժերը պատրա՞ստ են համախմբվել ու փորձել դուրս բերել երկիրն այս վիճակից»:
Դիտարկմանը՝ դեռ որքա՞ն է ՀՀԿ-ն պատրաստվում «օգտակար» լինել իշխանությանը, քանի որ Նիկոլ Փաշինյանն անընդհատ վախեցնում է հանրապետականներով, ասելով, որ, եթե մենք գնանք, կգան նախկինները, Եսայանն ասել է, որ քանի որ Փաշինյանն անելիք չունի, բնականաբար, անընդհատ հիշում է նախկիններին:
Մարգարիտ Եսայանը կարծում է, որ հասարակությունը հոգեբանական անհասկանալի վիճակում է և, եթե այդ վիճակից դուրս չգա, չսթափվի, առաջիկայում Նիկոլ Փաշինյանը կստորագրի կործանարար մի փաստաթուղթ, որը բոլորին ծանր վիճակում կթողնի: Հարցին՝ ի՞նչ փաստաթղթի մասին է խոսքը, Եսայանը նշել է, որ խոսքն Արցախի համար կործանարար փաստաթղթի մասին է:
Խոսելով Արցախի հարցում այս իշխանության վարած քաղաքականության մասին՝ Մարգարիտ Եսայանն ասել է, որ տեսնում է, թե ինչպես է Նիկոլ Փաշինյանն Արցախի հարցում վարում ոչ հայանպաստ քաղաքականություն: Վերջինիս խոսքով՝ Արցախն ու արցախցին իրենց տեսակով բարդ են և Հայաստանն ու Հայաստանի իշխանություններն իրավունք չունեն Արցախի վերաբերյալ մերկապարանոց հայտարարություններ անել: