Արցախի հարցի շուրջ բանակցությունները մտել են փակուղի.Աղվան Վարդանյան (video)
«Հայաստանում այսօր այն պահն է հասունացել, որ պետք է ավելի, հանրային և բաց քննարկել այն հարցերը, որոնք ակումբի անդամները նպատակահարմար են գտնում: Օրակարգային երեք հարց կա՝ անվտանգության խնդիրները արցախյան բանակցությունների ներկա վիճակում, մեր հասարակության մեջ տիրող մթնոլորտը և դատական համակարգի, դատական իշխանության այսօրվա վիճակը: Քննարկվելու է այն, թե ինչպես պետք է այնպես անել, որպեսզի թույլ չտանք դատական համակարգը ևս դառնա այս իշխանությունների կցորդը»,-«Վերնատուն» հասարակական-քաղաքական ակումբի միավորիչ հավաքի ժամանակ հայտարարեց նախկին պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը :
Վարդանյանի խոսքով՝ բիրտ ճնշումներ կան դատական համակարգի վրա, և այն, թե ինչպես են աշխատում դատավորները, միջնադար է հիշեցնում: Ըստ նրա՝ Հայաստանն իրավական պետություն չէ:
«Ես այսօր տեսնում եմ, որ Հայաստանում իշխանությունից դուրս կան առնվազն 5-6 տարբեր ուժային կենտրոններ, որոնց մտահոգությունները նույնն են: Կկարողանա՞ն նրանք գտնել այն ոսկե միջինը, ընդհանուր, միասնական օրակարգը. կարծում եմ՝ այսօր իրոք անհրաժեշտ է հստակ օրակարգեր ձևավորել, որոնց շուրջ հասարակությունը կհամախմբվի»,- ասաց Վարդանյանը:
Անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վարած քաղաքականությանը, նաև Արցախի խնդրի շուրջ ընթացող բանակցություններին, Աղվան Վարդանյանն ասաց, որ իրականում այս 1.5 տարվա ընթացքում շատ տարբեր հակասական հայտարարություններ է տեսել: «Այն, ինչ հիմա կատարվում է բանակցային փուլում մտահոգիչ է. բանակցություններն այսօր փակուղում են»,- նշեց նա։
Աղվան Վարդանյանը նաև նշեց, որ խնդիր է դառնում նաև այն, որ մեկ տարի առաջվա հայտարարություններն ու ներկայիս հայտարարությունները հակասում են իրար: Ըստ նրա՝ այս խնդիրը, կարող է մեծացնել պատերազմի վտանգը: