Գագիկ Խաչատրյանի ազատության համար 230 մլն դրամի գրավ են առաջարկում (video)
Քիչ առաջ ավարտվեց ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի՝ կալանքի ժամկետը երկարացնելու ԱԱԾ–ի միջնորդության քննությունը։ Փաստաբան Երեմ Սարգսյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանը վաղը՝ ժամը 12։00-ին կհրապարակի դատարանի որոշումը։
«Մեղադրանքի կողմը հիմնավորում է, թե ինչու պետք է անձը մնա կալանքի տակ և հնարավորություն չկա նրան ազատության մեջ պահելու, պարտադիր պետք է կալանքի տակ գտնվի։ Իսկ մենք հակափաստարկներ էինք ներկայացնում, որոնք շատ օբյեկտիվ և տրամաբանական են։ Օրինակ, երբ խոսում են թաքնվելու հիմքի մասին, բազմիցս ասել ենք, որ Գագիկ Խաչատրյանը գտնվել է արտերկրում՝ Գերմանիայում, հետվիրահատական պարտադիր բուժման մեջ է գտնվել։ Սակայն քննիչի՝ ընդամենը մեկ զանգով դադարեցրել է բուժումը, վերադարձել և ներկայացել քննիչին։ Փաստորեն, նրա արարքը չի ողջունվում։ Իրենց հիմնավորումը նույնն է՝ անձը, մնալով ազատության մեջ, կարող է խոչընդոտել գործի քննությանը։ Նրանք համարում են, որ որևէ այլընտրանքային խափանման միջոց՝ այդ թվում գրավը, չի կարող ապահովել մեղադրյալի պատշաճ վարքագիծը»,- ասաց պաշտպանը։
Երեմ Սարգսյանը Գագիկ Խաչատրյանի նկատմամբ, որպես այլընտրանքային խափանման միջոց միջնորդել է թույլատրելի ճանաչել գրավի կիրառումը՝ որպես գրավի չափ առաջարկելով 230 մլն դրամը։
Նշենք, որ Գագիկ Խաչատրյանը կալանավորվել է օգոստոսի 30–ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի որոշմամբ։ Խաչատրյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ) եւ 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով վատնում կատարելը) նախատեսված հանցագործությունների կատարման՝ պաշտոնեական դիրքի չարաշահման եւ առանձնապես խոշոր չափերի վատնման համար։
Խաչատրյանին առաջադրված մեղադրանքն առնչվում է նրա Ֆինանսների նախարար եւ ՊԵԿ նախագահ եղած ժամանակահատվածում կատարված ենթադրյալ հանցանքներին։